Støberivej 8, 9600 Aars

Se et udpluk af vores udstillinger inden i kommer

Her på siden vil i kunne se nogle af de udstillinger vi har på Dansk Nutidsmuseum.

Gå på opdagelse i museets udstillinger og oplev, hvordan hverdagen så ud i Danmark i 1900-tallet.

På Dansk Nutidsmuseum har vi indrettet rum og miljøer, der viser livet, som det blev levet før i tiden. Her kan du blandt andet opleve køkken, stue, frisørsalon og andre genkendelige hverdagsmiljøer med originale genstande, møbler og detaljer fra forskellige perioder.

Udstillingerne giver både børn og voksne mulighed for at komme tæt på dansk kulturhistorie og få et levende indblik i, hvordan hjemmet, arbejdet og hverdagen har forandret sig gennem tiden.

Køkken fra 1930'erne

På Dansk Nutidsmuseum har vi indrettede et køkken som det så ud i 1930. Det er bare en af de udstillinger i vil kunne forvente at se.

En frisørsalon fra 1950'erne

Vi har indrettede en frisørsalon som den så ud i 1950’erne. Her kan i se alt fra stole til sakse

Stue fra 1940'erne

På Dansk Nutidsmuseum har vi indrettede en stue, som den så ud i 1940’erne.
Det er en udstilling i kan se hos os. 

Klasseværelse fra 1940'erne

Sådan så en skolestue ud i 1940’erne. Det kan i opleve her på museet og høre historien om skolerne i gamle dage.

Køretøjer fra 1950'erne

De første ferguson traktorer kom til Danmark umiddelbart efter anden verdenskrig. Oplev det og meget mere på Dansk Nutidsmuseum

Tømrer/Snedker værksted

Sådan så et klassisk tømrer/snedker værksted ud i 1930’erne.

Radio/fjernsyn med start fra 1920'erne og frem til 1990'erne

Her kan i opleve udstillinger omkring fjernsyne og radioer fra dengang. Hos Dansk Nutidsmuseum har vi også andre it udstillinger som i kan se når i kommer. 

Handicapvenligt museum

Hele vores museum er handicapvenligt og har du behov for en ledsager, så er ledsageren gratis at få med.

Reele udstillinger

Vi har opsat alle vores udstillinger præcis som de så ud dengang for at gøre det så virkelighedsnært som muligt.

Foreningsdrevet museum

Museet er en fond der drives af udelukkende frivillige.

Dansk Nutidsmuseum

Dansk Nutidsmuseum i Aars formidler dansk hverdagsliv, kultur og historie fra nyere tid. Her kan børn, voksne og grupper gå på opdagelse i udstillinger, genstande og fortællinger, der viser, hvordan livet i Danmark har forandret sig gennem tiden.

Åbningstider

1 Marts – 31 Oktober:
Onsdage og søndage kl. 13.00 – 17.00

1 Juli – 15 August: Vi har åben tirsdage og torsdage også fra 13.00 – 17.00. 

Uge 42 – åben alle dage fra 13.00 – 17.00

Udenfor almindelige åbningstider kan museet, mod et åbningsgebyr på 200,- kr. åbnes for større grupper (Minimum 10 personer)

Desuden kan vi tilbyde kaffebord (forudbestilling). 
Det er tilladt at medbringe mad og drikke